"Mikro Korekty, Makro Efekty"

- Jacek Santorski

O Projekcie

Program "Szkola Odpowiedzialna Społecznie" to inicjatywa edukacyjna, która ma na celu wdrożenie treningu umiejętności społecznych dla młodzieży w szkołach

i placówkach edukacyjnych. Głównym celem tego programu jest przygotowanie uczniów do skutecznego funkcjonowania w społeczeństwie poprzez rozwijanie ich kompetencji społecznych, emocjonalnych i interpersonalnych.

Dzięki takiemu programowi młodzież ma szansę rozwinąć umiejętności społeczne, które są nie tylko istotne dla ich obecnej sytuacji szkolnej, ale także przydatne w przyszłym życiu osobistym i zawodowym. Program ten ma również potencjał do poprawienia atmosfery szkolnej i zmniejszenia występowania zachowań agresywnych czy problemów interpersonalnych wśród uczniów.

Korzyści z udziału w projekcie

Rozwój psycho-społeczny uczniów.

Wzmocnione kompetencje emocjonalne i społeczne uczniów przekładają się na lepszą atmosferę w klasie, niższe występowanie konfliktów i problemów behawioralnych. Uczniowie z lepiej rozwiniętymi umiejętnościami psycho-społecznymi często osiągają wyższe wyniki akademickie, są bardziej zaangażowani w proces edukacyjny i wykazują większą gotowość do uczenia się przez całe życie. Ponadto, szkoła zyskuje wizerunek instytucji nowoczesnej i troszczącej się o wszechstronny rozwój swoich uczniów, co może przyciągać nowych uczniów i ich rodziny, a także potencjalnych sponsorów zainteresowanych inwestowaniem w edukację holistyczną.

Tworzenie wspólnie edukacji przyszłości.

Włączenie szkoły w kształtowanie edukacji przyszłości daje placówkom edukacyjnym możliwość bycia na czele innowacji pedagogicznych, co zwiększa ich atrakcyjność i prestiż. Uczniowie zyskują umiejętności krytyczne dla współczesnego rynku pracy, takie jak elastyczność, kreatywność i umiejętność rozwiązywania problemów. Szkoła staje się miejscem, gdzie kultura ciągłej nauki i adaptacji jest nie tylko promowana, ale i praktykowana. Dodatkowo, edukacja skrojona pod przyszłość sprzyja rozwojowi społeczności lokalnych poprzez tworzenie wykwalifikowanych, świadomych i odpowiedzialnych obywateli.

Promocja Szkoły jako Instytucji Odpowiedzialnej Społecznie.

Uczestnictwo w projekcie psychoedukacyjnym jest wyraźnym sygnałem, że Państwa szkoła stawia na holistyczny rozwój ucznia. W erze, gdzie edukacja emocjonalna jest równie ważna co akademicka, Państwa zaangażowanie w ten projekt pokaże społeczności lokalnej i edukacyjnej, że szkoła działa proaktywnie, dbając o kompleksowe potrzeby swoich uczniów.

Chcesz wdrożyć Projekt w swojej Szkole ?

Aplikuj, wysyłając do nas swojego maila. Odezwiemy się w celu omówienia korzyści z udziału .

Cel projektu SOS

Projekt #szkolaodpowiedzialnaspolecznie to inicjatywa o głębokim znaczeniu społecznym, której misją jest wzmocnienie kompetencji interpersonalnych młodzieży w dzisiejszym złożonym świecie. Jest to innowacyjne przedsięwzięcie, które odpowiada na rosnące potrzeby społeczeństwa w zakresie budowania relacji, empatii, komunikacji oraz odpowiedzialności społecznej.

Projekt zakłada wprowadzenie do szkolnego curriculum zajęć online, które będą skoncentrowane na treningu umiejętności społecznych TUS. Program nauczania obejmuje szeroki zakres tematów, takich jak: Rozwój empatii i słuchania aktywnego, Techniki negocjacji i rozwiązywania konfliktów, Budowanie poczucia własnej wartości i asertywności, Rozumienie i szacunek dla różnorodności społecznej i kulturowej, Przywództwo i praca zespołowa, Zarządzanie emocjami i stresem, Odpowiedzialne zachowania w środowisku cyfrowym.

Treningi realizowane są Online przez wykwalifikowanych trenerów TUS i psychologów, przeszkolonych w zakresie prowadzenia treningów umiejętności społecznych. Metodologia nauczania będzie opierała się na interaktywnych metodach, takich jak role-play, praca w grupach, dyskusje oraz projekty społeczne, które pozwolą uczniom praktycznie stosować zdobyte umiejętności.

Projekt #szkolaodpowiedzialnaspolecznie to przestrzeń, gdzie każdy uczestnik może bezpiecznie odkrywać i eksperymentować z różnymi rolami społecznymi, ucząc się empatii i budując mosty zrozumienia między ludźmi.

Za każdym spotkaniem kryje się przekonująca historia rozwoju osobistego, która ma swoje odzwierciedlenie w zwiększonej pewności siebie uczniów, ich odwadze w wyrażaniu własnych poglądów i otwartości na świat. To inicjatywa, która wprowadza młodych ludzi w świat odpowiedzialności społecznej, ucząc ich, że każde działanie ma swoje konsekwencje, a współpraca i wzajemny szacunek są kluczem do budowania harmonijnych wspólnot.

Wychodząc naprzeciw wyzwaniom XXI wieku, projekt ten wskazuje kierunek w burzliwym morzu codzienności, gdzie presja rówieśnicza, media społecznościowe i nieustanne zmiany mogą być przytłaczające. To inwestycja w przyszłość, która kształtuje nie tylko umiejętności, ale także charaktery, inspirując uczniów do bycia lepszymi ludźmi i aktywnymi obywatelami.

Projekt #szkolaodpowiedzialnaspolecznie to nie tylko edukacja, to ruch umysłów ku lepszemu światu, w którym młode pokolenie stanie się ambasadorami empatii, zrozumienia i odpowiedzialności społecznej.

O Autorze

Anja Choluy jest psychologiem, dyplomowanym psychotraumatologiem. Certyfikowanym Trenerem Umiejętności Społecznych TUS, Trenerem Regulacji Emocji TRE. W 2021 roku Anja powołała do życia Human Mind Center, Platformę zdrowia psychicznego i psychoedukacji, której celem jest pomoc i wzmacnianie jednostki w zmiennej, nieprzewidywalnej rzeczywistości. Anja jest również założycielem i aktywnym działaczem naszej Fundacji.

Zgłoś Szkołę do udziału w Projekcie!

Chcesz wesprzeć ten projekt?